- Prezentarea comunei Draguseni - consideratii generale

PRIMĂRIA --> Home

Prezentarea comunei Drăgușeni, judeţul Iași - consideraţii generale

Așezarea geografică:
Comuna Drăgușeni este situată în partea de sud a teritoriului județului Iași, traversată de DJ 246, la 36 km de reședința de județ.
Se învecinează cu următoarele teritorii:
- la nord cu teritoriul comunei Șcheia, județul Iași;
- la est cu comuna Rebricea, județul Vaslui;
- la sud cu orașul Negrești, județul Vaslui;
​- la vest cu teritoriul comunei Ipatele, județul Iași;
Activități specifice zonei:
Agricultură
Creșterea animalelor
Obiective turistice:
Biserica "Sfânta Treime" din satul Frenciugi, construită în anul 1783
Biserica "Sfântu Gheorghe" din satul Drăgușeni, construită în anul 1815 - monument istoric
Evenimente locale:
Ziua comunei - 14 octombrie

Proiecte de investiții:
Proiecte realizate 2012-2016:
- Modernizare drumuri de exploatație agricolă în satele Frenciugi și Drăgușeni, comuna Drăgușeni, județul Iași pe o lungime de 4.850 m;
- Reabilitare Școală cu clasele I- VIII sat Drăgușeni, comuna Drăgușeni, județul Iași;
- Construire Grădiniță cu două săli de grupă în satul Frenciugi, comuna Drăgușeni, județul Iași;
În derulare:
- Modernizare drumuri sătești în satele Frenciugi și Drăgușeni, județul Iași pe o lungime de 4.405 m;
- Reabilitare, modernizare și dotare Cămin cultural Drăgușeni;
- Reabilitare Școala cu clasele I-IV Frenciugi;
În implementare:
- Înființare rețea de alimentare cu apă
- Înființare sistem de canalizare și stație de epurare a apelor uzate
- Construire sală sport în comuna Drăgușeni

Sediul Primăriei Drăgușeni, judeţul Iași

Data creare: 11-06-2017 12:04:12

Prezentarea comunei Drăgușeni, judeţul Iași - consideraţii generale

Sediul Primăriei Drăgușeni, judeţul IașiPrezentarea comunei Drăgușeni, judeţul Iași - consideraţii generale