Sunt de acord

Formulare
Accesibilitate
Contact

ATRIBUȚIILE VICEPRIMARULUI conform Legii 215/2001- legea administrației publice locale

- atribuţii privind serviciile publice asigurate cetăţenilor; - coordonează realizarea serviciilor publice de interes local prestate prin intermediul aparatului de specialitate sau prin intermediul organismelor prestatoare de servicii publice și de utilitate publică de interes local; - ia măsuri pentru prevenirea și, după caz, gestionarea situaţiilor de urgenţă; - ia măsuri pentru asigurarea inventarierii, evidenţei statistice, inspecţiei și controlului efectuării serviciilor publice de interes local prevăzute la art. 36 alin. (6) lit. a) -d), precum și a bunurilor din patrimoniul public și privat al unităţii administrativ-teritoriale; - asigură elaborarea planurilor urbanistice prevăzute de lege, le supune aprobării consiliului local și acţionează pentru respectarea prevederilor acestora; - asigură realizarea lucrărilor și ia măsurile necesare conformării cu prevederile angajamentelor asumate în procesul de integrare europeană în domeniul protecţiei mediului și gospodăririi apelor pentru serviciile furnizate cetăţenilor; - îndrumă si supraveghează activitatea de paza de pe raza comunei Drăgușeni, ordinea si linistea publica; - îndrumă, coordonează si controlează activitatea din piata, târguri si oboare, controleaza igena si salubritatea locurilor si localurilor publice, ia masuri pentru buna functionare a acestora; - răspunde de salubrizarea localitatii, iluminat public, protectia si refacerea mediului; - răspunde de activitatile culturale, tineretului si sportive; - răspunde si exercita activitatile in vederea asocierii cu alte persoane juridice, îndruma activitatea asociatiilor locale si intercomunitare; - coordoneaza activitatea compartimentului administrativ din cadrul aparatului de specialitate al primarului comunei (guard, șofer si șef Serviciu Voluntar pentru Situatii de Urgenta); - atributii în executarea prevederilor din Legea nr.416 /2001 privind venitul minim garantat, actualizată; - alte atribuţii încredinţate de primar sau consiliul local.