Sunt de acord

Formulare
Accesibilitate
Contact

Înregistrare naștere ce a avut loc în comuna Drăgușeni - termen de inregistrare si acte

Înregistrare naștere ce a avut loc în comuna Drăgușeni TERMEN DE ÎNREGISTRARE Declararea nașterii se face în termen de 30 zile pentru copilul născut viu și în termen de 3 zile pentru copilul născut mort.Termenele se socotesc de la data nașterii. În cazul în care copilul născut viu a decedat înăuntrul termenului de 30 de zile, declararea nașterii se face în termen de 24 de ore de la data decesului. Pentru copilul născut mort se întocmește numai actul de naștere. După împlinirea termenului de 30 de zile, întocmirea actului de naștere se face la cererea scrisă a declarantului, cu aprobarea primarului unităţii administrativ-teritoriale în a cărei rază s-a produs evenimentul, cu avizul conform al Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Iași. Înregistrarea nașterii se realizează în termen de 90 de zile de la data solicitării. ACTE NECESARE 1. certificatul medical constatator al nașterii, întocmit pe formular-tip, trebuie să poarte număr de înregistrare, dată certă, sigiliul / ștampila unităţii sanitare, semnătura și parafa medicului; 2. actele de identitate ale părinţilor și al declarantului, dacă nașterea nu este declarată de unul din părinţi, original și copie xerox; 3. certificatul de căsătorie al părinţilor copilului, în original și copie xerox, dacă sunt căsătoriţi, iar dacă aceștia poartă nume de familie diferit, declaraţia scrisă cu privire la numele pe care îl va dobândi copilul; 4. declaraţia de recunoaștere a copilului născut în afara căsătoriei, dată de către tată în faţa ofiţerului de stare civilă care înregistrează nașterea sau la notarul public, din care să rezulte și numele de familie pe care îl dobândește copilul, la care se anexează consimţământul mamei; în cazul tatălui minor acesta trebuie să fie asistat de reprezentantul legal; 5. certificatul de naștere al mamei, original și copie, în cazul înregistrării copilului născut în afara căsătoriei; 6. alte documente, după caz.